İNSAN-TOPLUM-ŞİRKET

SOSYAL MEDYA ASLANLARI HER YERDE

Last Updated on 20/03/2024 by ahmet can ayışık

blank

 

 

 

Sosyal Medya Aslanları Sizi Yutmasın.

Gece Aslanları, Gündüz Aslanları, 724 Aslanlar ve Kıral Aslanlar.

Sosyal medya aslanları,  hızla çoğalan ve “ne bulsa yer” türü bir yaşam formudur…

Bugün sizlere “Sosyal Medya Aslanları” denilen yeni bir yaşam formundan söz edeceğim.

Son  yılların egemen yaşam formunu oluşturan bu tür, genellikle sosyal medya denilen  egemen sistemin göbeğindeki geniş ormanlık alanlarda “büyük sürüler halinde, fakat yalnız yaşar.”

“Ne yaman çelişki” denilen çarpık durum da aslında buradan doğar!

blank

 

Evet efendim; Sosyal medya aslanlarının çeşitli türleri vardır:

  • Gece aslanları; Genellikle geceleri ava çıkar. Sürü halinde gezer. Gündüz ortalarda olamıyacağı için her gece olabildiğince çok av yakalamaya uğraşır. Genellikle gözleri kanlıdır.
  • Gündüz aslanları; Gece aslanlarının farklı evrilmiş halidir. Farkları genellikle gece yerine gündüz av aramalarıdır. Genellikle elleri kanlıdır.
  • 724 aslanlar (767 Boeing gibi ama değil!); Her zaman av peşindedir. Ne bulursa yer. Yiyecek seçmez. Ne yöne gideceği pek belli olmaz. Her yola gelir.
  • Kıral aslanlar; Genellikle ayrıcalıklı takılırlar. Zamanında çok fazla avlandıklarından, yeterli beğen sayılarına ulaşmayı başarmışlardır. Çok fazla hareket etmeyi sevmezler. Yazın serin gölgeliklerde dinlenirler, kışın ise nisbeten daha ılık iklimli yerleri seçerler. Çok sık av aramayı sevmezler, çünkü, zaten avlar onlara kendi ayaklarıyla gelir.  Deneyimli olduklarından, av için uygun zamanlı ve yerleri isabetli olarak seçebilirler. Tuzağına düşen avın ellerinden kurtulması neredeyse imkansızdır. Ağızları çok büyük olduğundan, bir lokmada midesine gitmek kolaydır.

Sosyal medya aslanları olarak değerlendirilen bu yeni türün aslanlığı sadece sanaldır. Bazılarının sosyal medyadaki kükremeleri de inanılmaz ihtişamlı olabilir. Fakat, gerçek yaşamdaki beyinsel özellikleri gırtlakları düzeyinde gelişmemiştir. Aslında, evcilleştirilmeye uygun karakter gösterdikleri bilinmektedir. Bu nedenle, sosyal medyadaki  kükremelerine gülüp geçebilirsiniz. Çünkü, daha yüksek “beğen” sayısına ulaşabilmek için yapamıyacakları saçmalık ya da rezillik yoktur. Egemen sistem de bu zaaflarını bildiğinden, onları evcilleştirerek zararsız “beğen-beğendirme” makinalarına dönüştürerek hizmetinde kullanmaktadır.

Bir zamanlar Sosyal Medya Aslanları adıyla şiir bile yazmıştım:

 

Sosyal medya aslanlarıyız

Sanal gönüllerin şahıyız

Şekilsiz olsa da cisimlerimiz

Görünmez dünya maddesinin kralıyız.

 

Yazmak ve paylaşmak temel işimiz

Aldığımız beğeniler yaşam sevgimiz

Mangalda kül bırakmayız bağlantıda

Hayal bahçelerinin yılmaz efendileriyiz.

 

Telefon ve bilgisayar vazgeçilmezimizdir

Klavye ve farelerin zaferi “tık” seslerimizdir

Yalnız dünyaların “beğenileri” tek umudumuz

Görünmez ufkunun hayal üreten yolcusuyuz.

 

Yalnızlar ormanında ağacız biz

Ne olursa olsun bağlarız biz

Mevcut sistemin yılmaz uşaklarıyız

Yapsak da eleştiri yutmayın siz.

 

Evet, biraz çocukça yazmışım…

Saf ve temizliğime versin değerli okuyucu.

Ellerinden sanal cihazlarını aldığınız anda yok olma yetenekleri ise ortaktır. Ağa bağlanamadıklarında da bir anda toz olurlar.

blank

Sosyal medya aslanları ne bulsa yer türü bir yaşam formudur. Sayıları mevcut düzende çok hızlı artmakta olduğundan yiyecek (konu) sıkıntısı çekmektedirler. Bu nedenle, atalarının yemediği yiyeceklerle (konularla)  beslenmeye de başlamışlardır. Konu açlıkları doymak bilmemektedir. (Her konuyu yerler ve sonrada adeta her konunun -afedersiniz- içine ederler…)

Çevrenizdeki sosyal medya aslanlarına dikkat edin. Her türlü yiyecekle (konuyla) beslene beslene obezleşme eğilimi gösterdiklerinden sizi de bir lokma olarak sofralarına konuk edip afiyetle midelerine indirmeleri an meselesidir. Ne olduğunuzu anlayana kadar bir sosyal medya aslanı grubunun midesine gidebilirsiniz!

Benden söylemesi…

 

blank

blank
A.Can Ayışık