EKONOMİ-FİNANS

İSTANBUL KÜRESEL FİNANS MERKEZLERİ ENDEKSİNDE KAÇINCI SIRADA?

Last Updated on 19/03/2024 by ahmet can ayışık

 

blank

Önce endeks hakkında bir bilgilendirme yapalım…

Mart 2007’de, Z/Yen ve City Of London, Küresel Finans Merkezleri Endeksi’nin (GFCI) ilk baskısını yayınladığından beri GFCI, dünyanın dört bir yanındaki büyük finans merkezleri için rekabet gücü ve sıralama değerlendirmeleri sunan ana referans kaynağı işlevi görmektedir. Temmuz 2016’da Shenzhen’deki Z/Yen ve Çin Kalkınma Enstitüsü (CDI), finans merkezlerine yönelik araştırmalar için stratejik bir ortaklık kurarak GFCI’nın üretimi için kalıcı bir işbirliği sürdürmeye başlamışlardır.

GFCI her yıl Mart ve Eylül aylarında güncellenmekte olup, Mart 2023’de Küresel Finans Merkezleri Endeksi’nin (GFCI 33) otuzüçüncüsü yayınlanmıştır.

Z/Yen 1994 yılında toplumsal duyarlılığı teşvik etmek için kurulan Londra Şehri’nin önde gelen ticari düşünce kuruluşlarından biridir. Çin Kalkınma Enstitüsü (CDI), Çin’in reformunu ve dünya pazarlarına açılmasını ilerletmeye yardımcı olmak için geniş kapsamlı ve derinlemesine araştırmalar yoluyla kamu politikası zorluklarına çözümler geliştiren önemli bir Çin düşünce kuruluşudur. 1989’daki kuruluşundan bu yana Çin’in finansal sisteminin tanıtımı ve geliştirilmesi üzerinde çalışmaktadır.

GFCI 33’te New York’un endeksteki en üst sıradaki yerini koruduğuna ve GFCI 24’ten (Eylül 2018) bu yana ilk sırada yer aldığına dikkat edelim. Londra, Singapur ve Hong Kong, San Francisco’nun yakın arkasında ikinci ve dördüncü sırada yer almaktadır.

İstanbul ise endekste 90.sırada yer almış. Eylül/2022 ayında yayınlanan endeksteki sırası olan 77.liğe göre 13 sıra aşağıda!..

Küresel Finans Merkezleri Endeksi’nin (GFCI 33) bu baskısı için 130 finans merkezinin araştırıldığı, ana endeksteki merkezlerin sayısının, Minneapolis/St. Paul’un dahil edilmesiyle 120’ye yükseltildiği ve ana endekse potansiyel olarak dahil edilmeyi bekleyen 10 merkez daha bulunduğu belirtilmektedir.

Endeksteki merkezlerin ortalama reytingine baktığımızda, GFCI 32’deki ortalamaya yakın olduğunu ve sadece %0,06 daha düşük gerçekleştiğini görüyoruz. Endeksteki ilk 40 merkezden 31’i reytinglerde düşüş yaşarken, endeksin alt yarısındaki merkezlerin yarısı reytinglerini yükseltmiş. İstanbul, reytingi düşen merkezlerden olmuş.

Özetlersek;

Endekste, ABD merkezlerinin iyi performans gösterdiği ve şu anda ilk 10’da beş ABD merkezinin yer aldığı, Çin’in merkezlerinin biraz sıra kaybettiği, Londra’nın ise endekste ikinci sıradaki yerini koruduğu görülüyor.  İstanbul, GFCI 33’ün sıra kaybeden merkezlerinden olmuş ve 77’den 90.sıraya gerilemiş. İlk 10’a girdiğini görmeyi dilerim. Akılla ve bilimle…

GFCI 33’ün ilgili sayfaları PDF olarak aşağıda:

 

blank