EKONOMİ-FİNANSPDF İÇERİK

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ORTA VADELİ PROGRAMI AÇIKLADI-PDF

Last Updated on 27/02/2024 by ahmet can ayışık

 

blank

Ekonominin üç yıllık yol haritasını sunan Orta Vadeli Program (OVP) bugün açıklandı ve Resmi Gazete’nin mükerrer nüshasında yayınlanarak yürürlüğe girdi. Hükümetin 2024-2026 dönemine ilişkin enflasyon, istihdam, büyüme gibi temel makro ekonomik hedeflerini açıklayan programda, büyüme beklentisinin bir önceki OVP dönemine göre düşürüldüğü, enflasyon tahmininin ise yükseltildiği dikkat çekiyor.

Bu kapsamda, OVP’de daha önce % 5 olarak açıklanan 2023 yılı büyüme tahmini % 4,4’e çekilmiş. Önceki dönemde % 24,9 oranında gerçekleşmesi beklenen 2023 sonu enflasyonu tahmini ise % 65 olarak güncellenmiş.

Diğer yandan, OVP’de verilen TL ve dolar bazlı GSYH verilerinden çıkartıldığına göre 2023 yılı ortalama USD/TRY kurunun 23.9, 2024 kurunun 36.8 olması öngörülüyor. OVP’ye göre 2025 ve 2026 enflasyon beklentileri ise % 15.2 ve 8,5 düzeylerinde bulunuyor. Yılın ilk yarısı itibarıyla 12 aylık toplam bazda 55 milyar doların üzerinde seyreden cari açığın da yıl sonunda 42,5 milyar dolara gerilemesi bekleniyor.

Açıklanan programa göre hükümetin önümüzdeki üç yıldaki dört temel hedefi “afet yaralarının sarılması; enflasyonun tek haneye düşürülmesi; yatırım, istihdam, üretim ve ihracat perspektifinde büyüme ve istihdamın devam ettirilmesi; sosyal adalet ve refahının güçlendirilmesi” olacak.

Programın tanıtımında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hükümet olarak OVP’ye desteğimizin tam olduğunu ifade etmek istiyorum” dedi ve hükümetin enflasyonla mücadele için sıkılaşma adımları atarken büyüme önceliğinden vazgeçmeyeceğini söyledi.

Sözkonusu OVP’ın tamamı PDF olarak aşağıdadır…

Aşağıdaki PDF dosyanın görüntülenmesi internet hızınıza bağlı olarak biraz zaman alabilir. Lütfen bekleyin!

 

blank