05/12/2023

bilgedunyali.com

OKU; ki yaratan ve yaratılanı, yaşatan ve yaşatılanı bil!

bilgedunyali.com
A.Can AyışıkGÜNCEL HABERLERÖZEL HABER

TÜRKİYE DEPREM TEHLİKE HARİTASI – AFAD – DOĞU ANADOLU FAY HATTI

Last Updated on 01/12/2023 by ahmet can ayışık

Yaşadığımız deprem felaketi sonrasında deprem gerçeği de bir kez daha gündemimizde…

Evet yazık ki, deprem bir Türkiye gerçeği. Yazık ki, cumhuriyet tarihimizde şu ana kadar görülmemiş büyük bir deprem felaketiyle karşı karşıya kalmış durumdayız…

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2022 yılı itibarıyla Türkiye’nin nüfusu 85.279.553 kişi. Son depremden etkilenen 10 ilin nüfusu ise 13.421.699 kişi. Her 6 kişiden 1’i bu deprem bölgesinde yaşıyor.

Ülkemizdeki deprem riski yüksek bölgeleri gösteren Türkiye Deprem Tehlike Haritası, en son  18 Mart 2018 tarihli RG’de yayınlanarak yenilenmiş, 1 Ocak 2019 tarihinde de yürürlüğe girmişti.

blank

 AFAD‘ın internet sitesinde yıllara göre önceki deprem tehlike haritaları da görülebilir hale getirilmiş durumda.

Her yerleşim için yeni parametrelere göre düzenlenmiş ve e-Devlet üzerinden ulaşılabilen Türkiye Deprem Tehlike Haritaları İnteraktif Web Uygulaması‘ndan bu haritalara ulaşılabiliyor. Böylece, ülkenin deprem tehlikesi ve kullanıcıların istediği konumdaki yer hareketleri beklentilerine en büyük değerleriyle ulaşılabiliyor.

Artık her yerleşim biriminin, mahallenin deprem tehlikesi, faya yakınlığına veya uzaklığına bağlı olarak değişebiliyor. Parsel bazında, hatta koordinat bilgilerinin girilmesi ile bina bazında deprem tehlikesi öğrenilebiliyor, istenirse deprem raporu da alınabiliyor.

 

 

İnteraktif hale getirilmiş AFAD Deprem Tehlike Haritası’na aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.afad.gov.tr/turkiye-deprem-tehlike-haritasi

 

 

Depreme karşı durmak için bilim ve teknolojiyi bu amaçla kullanmak, felaketlerden ders almak ve benzer hataları tekrarlamamak zorundayız. Ülkemizden çok daha fazla deprem olmasına rağmen can ve mal kaybını neredeyse sıfır seviyesine indirmeyi başarmış ülke örnekleri önümüzde durmaktadır.

blank

 

Vefat eden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, milletimize baş sağlığı, yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyorum.

 

 

error: Content is protected !!