06/12/2023

bilgedunyali.com

OKU; ki yaratan ve yaratılanı, yaşatan ve yaşatılanı bil!

bilgedunyali.com
A.Can AyışıkÖZEL HABER

TOMRİS FİLMİ TÜRKİYE’DE GÖSTERİME GİRDİ

Last Updated on 01/12/2023 by ahmet can ayışık

 

 

 

 

TOMRİS FİLMİNİN KONUSU

Pandemi nedeniyle Türkiye’de gösterime gecikmeli olarak, ancak 3 Eylül 2021 tarihinde giren film “MÖ 6.YY’da yaşayan efsanevi Türk kadın hükümdar Tomris Hatun’un yaşamından bir kesiti” konu almaktadır.

Tomris, sözcük olarak “Temir” ya da “Demir” anlamındadır.

Türk tarihinin en büyük, en güçlü kadın savaşçısı olarak bilinen Tomris Hatun, İskit/Saka Türkleri’nin de başbuğu idi. Pers kralı 2.Kyros(Kiros) ile savaşarak onu yenmişti. Savaşın ardından elinde kan dolu bir tulum ile ölüler arasında Kyros’un cesedini arayan Tomris’in, Kyros’un cansız bedenini bulduğunda, kesik kafasını kanla dolu olan tulumun içine soktuğu ve şu sözleri söylediği rivayet olunur: “Canım sağ ve savaştan zaferle çıktım. Ama sen hileyle oğlumu yakalayarak onu öldürdün. Hayatında kan içmeye doymamıştın, şimdi benim elimden kana doyuyorsun.”

Filmin başoyuncusu Almira Tursyn, Tomris rolünü oynaması için 15 bin kişi arasından seçilmiş. Aslen psikolog olan Tursyn, film için profesyonel binicilik, okçuluk, kılıç ve bıçak kullanma dersleri almış.

Kazakistan Kültür ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen filmin çekimlerine Aralık 2017’de başlanmış. İlk gösterimi ise 25 Eylül 2019 tarihinde yapılmış.

Açıkça yazayım; ben filmi beğendim. O dönemin koşullarını oldukça gerçekçi bir şekilde beyazperdeye yansıtmayı başarmış. Sert bozkırın acımasız koşullarını iliklerinize kadar duyarak izleyeceksiniz…

Mutlaka gidin ve izleyin. Onlar da Gök Tengri’nin çocukları!

Yönetmen: Akan Sataev
Yapımcı: Aliya Nazarbayeva

Svetlana Nam

Erkebulan Dayirov

Senarist: Aliya Nazarbayeva

Timur Zhaksylykov

Oyuncular: Almira Tursyn

Adil Akhmetov

Gassan Mesud

Aizhan Lighg

Erkebulan Dayirov

Müzik: Renat Gaisin

Alim Zairov

Görüntü yönetmeni: Khasan Kydyraliyev
Stüdyo: Kazakhfilm

Sataifilm

Dağıtıcı: CGV Mars Dağıtım
Süre: 2 saat 36 dakika
Yapım yılı: 2019
Ülke: Kazakistan
Bütçe: $6.500.000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İSKİTLER/SAKALAR HAKKINDA ÖZET BİLGİ

 İskitler/Sakalar, MÖ 8-3.YY arasında öne çıkmış göçebe bir topluluktur. Doğuda Çin Seddi’nden batıda Tuna Nehri’ne kadar, 40-50. paraleller arasında, yaklaşık 7.000 km’den fazla bir alana yayılmışlardır.

İskit/Saka adına ve onlarla ilgili bilgilere Grek kaynaklarında, Pers çivi yazılı metinlerinde, Asur ve Çin yıllıklarında rastlanmaktadır. Adı geçen kaynaklar dil, kültür ve coğrafya bakımından birbirinden farklı kavimlere ait olduğu için İskit adı bu kaynaklarda farklı şekillerde geçmektedir. Grek kaynaklarında “Skythai,” Asur kaynaklarında “Aşguzai,” Pers kaynaklarında “Saka” ve Çin kaynaklarında “Sai” olarak adlandırılmışlardır.

blank

Atlı bozkır kavmi olan İskit/Sakaların en çok kullandıkları silah Ok-yay ve kısa kılıç idi. Ayrıca, mızrak da kullanmışlardır. Altın ve gümüş işçiliğinde ustalaşmışlardı. Bu nedenle, “Bozkırın Kuyumcuları” olarak da adlandırılmışlardı. Önemli liderlerinden biri Alp Er Tunga’dır. İskitler, Alp Er Tunga’nın kağanlığı döneminde en parlak dönemlerini yaşamışlardır. Onun yönetiminde Asya’nın batısında ve doğusunda çekinilen bir güç haline gelerek Perslerin yayılmacı politikasına set çekmişlerdir. İşte Tomris Hatun, o Alp Er Tunga’nın torunudur.

İskit kadınlarının, ata bindiği, ok attığı, at üstünde mızrak savurduğu ve erkekleriyle birlikte düşmanla savaştıkları bilinmektedir. Kadınları üç düşman öldürmedikçe evlenmezlerdi. Yapılan arkeolojik kazılarda silahlarıyla gömülmüş çok sayıda kadın kurganının bulunmasıyla, kadınlarının da savaştığı açık bir şekilde kanıtlanmıştır.

blank
A.Can Ayışık
error: Content is protected !!