05/12/2023

bilgedunyali.com

OKU; ki yaratan ve yaratılanı, yaşatan ve yaşatılanı bil!

bilgedunyali.com

PDF DOSYA İNDİRME AÇIKLAMASI

 

 

 

“bilgedunyali.com”da yayınlanmış inceleme ve makalelerin sitemize özgülüğünü korumak amacıyla “kopyalama koruma” yazılımı ile alıntı (kopyala – yapıştır  yöntemiyle) yapılması engellenmektedir. Ayrıca, okuyucularımızın güvenliğine önem veriyor ve sitemizde gelişmiş güvenlik yazılımları kullanıyoruz. Sitemizi gezerken içiniz rahat olsun!

Diğer yandan; sitemizde yer verdiğimiz “PDF” formatındaki bir kısım dosyalarda, meraklı okuyucularımızın daha fazla yararlanabilmesi amacıyla “indirme ve baskı alma olanağı” yaratıyoruz.  İndirilebilir PDF dosyalar için kullandığımız bu arayüzü yeniledik ve okuyucularımız için şimdi daha fazla seçenek içerir hale getirdik.

PDF dosyalar akıllı cep telefonlarına, tabletlere veya bilgisayarlara indirilebilmektedir. Ancak, yeni android sürümlü akıllı telefonların bir kısmında, telefon markasının konumlandırdığı ve indirilen PDF dosyaları otomatik olarak açan  “… Notes” türü yazılımlar büyük hacimli PDF dosyalarını açmakta yetersiz kaldığından, bu tür akıllı telefon kullanılarak yapılacak indirmelerde  “Google Drive” benzeri bir PDF açıcı uygulama kullanılmasını öneriyoruz.

 

 

 

 

 

Ayrıca, çok az sayıda da olsa, bir kısım cep telefonlarında  PDF indirme link düğmesinin ve sayfaların tam olarak görünmeyebildiğini saptadık. Bunun sebebi cep telefonlarındaki web  tarayıcılarının varsayılan ayarlarında “masaüstü görünümü-KAPALI” seçeneğinin aktif olmasıdır. Masaüstü seçeneği kapalı ise cep telefonlarınızda görüntülediğiniz web sitelerini masaüstü bilgisayarlarındakinden farklı şekilde ve sıkıştırılmış formatta görüntülersiniz. Genellikle bu durum herhangi bir sorun yaratmaz. Eğer bir görüntüleme sorunu yaşıyorsanız  cep telefonunuzdaki  tarayıcı ayarlarında düzenleme yapmanız gerekebilir. Okuyucularımızın bir kısmının PDF indirme simgelerini görüntülemede sorun yaşayabildiğini öğrendiğimizden ilave açıklama yapma ihtiyacı duyduk.

PDF indirme simgesi normal olarak PDF üst bandının üzerinde bulunan kırmızıyla işaretli simgedir.

blank

Ancak bazı telefonlarda istisnaen de olsa sözkonusu simgenin bantın altına kaymış şekilde görüntüleniyor olması da mümkündür. Böyle bir durumda lütfen kırmızıyla işaretli indirme simgesine tıklayın. İndirme işlemi çalışacaktır.

blank

PDF indirme simgesinin hiç görüntülenemiyor olması halinde, öncelikle telefonunuzdaki yazılım ve uygulamaları güncelleyiniz. Sorun yine çözümlenmezse tek çözüm cep telefonunuzdaki web tarayıcı ayarlarından MASAÜSTÜ SİTESİ KAPALI ayarını MASAÜSTÜ SİTESİ AÇIK haline getirmektir.

Aşağıda Google Chrom tarayıcısı için yapmanız gereken ayarları (Android) veriyoruz.

1.Cep telefonunuzda Google Chrome simgesini bulup tıklayarak web tarayıcısını açıp, sağ üst tarafındaki üç noktaya tıklayın. Açılan pencereden “Ayarlar”ı seçin. Açılacak pencere aşağıda. 

 

blank

 

2.Açılan ayarlar penceresinden “Site Ayarları”nı seçin. Bu pencerede “Masaüstü Sitesi”ni bulup tıklayın ve açık değilse “Açık” hale getirin. Aşağıda açık hale getirilmiş olduğu görülüyor.

 

blank

Değilse açık hale getirmek için kaydıracı kaydırın. Mavi olacaktır…

 

blank

 

 

 

 

 

3.Web tarayıcısının masaüstü görünümü açılmış durumdaysa sitemizdeki PDF çubuğundaki indirme düğmesi görülebilir hale gelecektir:

Microsoft Edge tarayıcı ayarları ile Samsung’un kendi web tarayıcı ayarları neredeyse tamamen benzerdir. Diğer tarayıcılar için de açıkladığımıza yakın ayarları yapmalısınız.

DİKKAT: Bu tür bir ayar değişikliğini sadece indirme düğmesini görüntüleme sorunu yaşayan okuyucularımız yapmalıdır.

 

Saygılarımızla… 

 

 

 

 

 

 

 

 

error: Content is protected !!