05/12/2023

bilgedunyali.com

OKU; ki yaratan ve yaratılanı, yaşatan ve yaşatılanı bil!

bilgedunyali.com
A.Can AyışıkÖZEL HABERPDF İÇERİK

OLASI MARMARA DEPREMİ NERELERİ NASIL ETKİLER?-HARİTALI PDF

Last Updated on 01/12/2023 by ahmet can ayışık

Deprem Uzmanı Jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz, 20 Ağustos 2023 tarihinde sosyal medya hesabından Marmara’da olası bir depremin İstanbul’u nasıl etkileyeceğine ilişkin 4 ayrı senaryo paylaştı ve haritalarla olası 4 senaryoyu açıkladı.

Tüysüz’ün bu konudaki sosyal medya mesajı şu şekilde:

“Marmara’da olacak deprem İstanbul’u nasıl etkiler? Bu sorunun cevabı büyük ölçüde olacak depremin yeri ve büyüklüğü ile ilgili. Bu ikisini biliyorsanız depremin nereleri nasıl sarsacağını hesaplayabilirsiniz. Bunu da net olarak bilmeniz güç olduğu için senaryolar hazırlar, en kötü duruma göre hazırlıkları yaparsınız. Böylece hangi yapı hangi şiddette (mühendislik hesaplarında ivme ile) sarsılabilir bunu belirler, buna göre yapıyı depreme hazırlarsınız. İzleyen twitlerde size 4 senaryo göndereceğim. Bu haritalarda ölçek şiddettir…”

Prof.Okan Tüysüz (7 Aralık 1953), Türk jeolog ve akademisyendir.

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nden jeoloji yüksek mühendisi olarak mezun olan Tüysüz, 1993’te doçent ve 1999’da profesör olmuştur. İstanbul Teknik Üniversitesi Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü ve Maden Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Türkiye Petrol Jeologları Derneği, Mühendislik Jeolojisi Türk Milli Komitesi, International Association of Structural Geologists, International Association of Engineering Geologists ve UNESCO Dünya Jeoloji Haritaları Komisyonu üyesidir. Ortaklaşa yayınlanmış 8 kitabı, ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

Aşağıda, sözkonusu sosyal medya mesajlarındaki senaryoları PDF olarak okuyucularımıza sunuyoruz.

Değerli hocamıza Saygılarımızla…

error: Content is protected !!