05/12/2023

bilgedunyali.com

OKU; ki yaratan ve yaratılanı, yaşatan ve yaşatılanı bil!

bilgedunyali.com
A.Can AyışıkBANKACILIK SİSTEMİÖZEL HABER

Türkiye Kredi Balonu Patladı – Grafiklerle

Last Updated on 03/04/2023 by ahmet can ayışık

 

 

 

Tanınmış analist Jesse Colombo: “Türkiye kredi balonu patladı.”

2008 Yılında ABD’de yaşanan krizi öngören tek analist Jesse Colombo 31.3.2019 tarihinde  Forbes’ta yayınlanan son makalesinde “Türkiye Balonu Patladı” diyor.

Önce jesse Colombo kimdir, onu yazalım.

Jesse Colombo Amerika’da 2008’de patlayan kredi ve konut krizini tahmin etmedeki başarısı ile, The Times gazetesi  tarafından “Finansal Krizi Bilen 10 Kişi” arasında gösterildi. 2003’te Hauppauge High School’dan mezun olan Colombo, daha 18 yaşında “Stock Market Crash” adlı kendi kurduğu web sitesinden yaklaşmakta olan finansal kriz hakkında uyarılarına başladı.

Kriz patlayınca web sitesi, dünyanın en çok trafik alan sitelerinden biri haline geldi. Daha sonra da Thebubblebubble.com’u kurarak, Çin, Avustralya, Kanada., Malezya, Güney Afrika başta olmak üzere aşırı şişmiş, balon olarak nitelediği ekonomileri analiz etmeye başladı.

Şimdi gelin o makaleye biraz daha yakından bakalım.

Jesse Colombo’ya göre 2000’li yılların başından itibaren Türkiye’de düşük faiz ortamıyla birlikte kredi balonu oluşmaya başladı ve  2003 yılında  milli gelirin %15’i seviyesinde olan özel sektör kredi borçluluğu 2016 yılına gelindiğinde %70’lere yükseldi.

Türkiye Ekonomisi Özel Sektör Kredileri “KREDİ BALONU”

2009-2018 döneminde, tarihinde ilk defa düşen kredi faizleri ile beslenen balon, TL’deki düşüşü engellemek amacıyla, 2018 yılında merkez bankasının faizleri hızla % 8’lerden % 24’lere yükseltmesiyle patladı ve ekonomide durgunluk dönemine girildi.

Colombo’ya göre Türkiye ekonomisinin batma noktasına getirilmesinde, dış güçler değil,  yıllardan beri yapılan ekonomik ve finansal yönetim hataları etkili olmuş durumda.

Türkiye Ekonomisi Faiz Oranları Düzeyi
Türkiye Ekonomisi Kredi Faiz Düşüşü/Patlama Noktası

Sözkonusu kredi balonundaki patlamayla birlikte, Türk ekonomisi’nde 2018’in üçüncü  Ve dördüncü çeyreklerindeki %1,6 ve %2,4’lük GSYH büyüme hızı düşüşleri ile de durgunluk resmen tescillendi.

Türkiye Ekonomisi GSYH Çeyrekler İtibariyle Düşüşler ve Durgunluk

Colombo’ya göre 15 yıldır oluşan bu kredi balonunun 6 ay gibi kısa bir sürede çözümü mümkün olmayacak ve Türk ekonomisinde uzun süreli bir kriz dönemi yaşanacak.

Özellikle, 1980 sonrasında Türk ekonomisi ve halkının  borçlandırılma operasyonu hakkındaki  “Türk Ekonomisinin Neoliberal Dönüşümü ve Kore Örneklemeli Bir Evlad-ı Vatan Yazısı”nı  okumak için tıklayınız.

 

 

 

 

error: Content is protected !!